Prisliste

Her finder du en komplet prisoversigt for alle vores produkter og services. Bemærk, at prisen for at have et domænenavn er todelt: Prisen for selve domænenavnet (registreringsgebyr/årsgebyr), samt prisen for eventuelle tjenester tilknyttet domænet (e-mail, webhosting mv.). Hvis du kun har brug for DNS, eller du har dine egne navneservere, skal du ikke betale for yderligere tjenester.

Vis domæner: 
Priser for domænenavne
Topniveau-domæne Registrering Fornyelse Reaktivering
fra karantæne 
.as455,-455,-
.cloud45,-135,-320,-
.com90,-90,-320,-
.de50,-50,-130,-
.dk60,-60,-160,-
.email35,-140,-320,-
.eu15,-30,-
.fi90,-90,-
.info25,-115,-320,-
.net90,-90,-320,-
.no70,-70,-
.online20,-230,-435,-
.org90,-90,-320,-
.se115,-115,-
.shop60,-230,-870,-
.uk60,-60,-
Alle priser er i DKK og gælder for kunder i Danmark. Kunder i Norge skal tilføje 25% moms. Priserne opdateres en gang om måneden baseret på gældende valutakurser.

Priser for tjenester

ProduktOpstartsgebyrDerefter
DNS og WWW-videresendelse (læs mere)0,-0,-
Slave-DNS (læs mere)0,-0,-
E-mail inkl. 20 e-mail konti (læs mere)0,-55,-/år
Webhotel Starter (2 GB, læs mere)0,-10,-/måned
Webhotel Medium (10 GB, læs mere)0,-15,-/måned
Webhotel Large (50 GB, læs mere)0,-25,-/måned
Webhotel Extra Large (200 GB, læs mere)0,-35,-/måned
Alle priser er i DKK og gælder for kunder i Danmark. Kunder i Norge skal tilføje 25% moms. Priserne opdateres en gang om måneden baseret på gældende valutakurser.


Priseksempler

Eksempel 1: Du skal registrere et .no domæne og vil have e-mail på dette domæne, og du har allerede din egen hjemmeside, som du ønsker knyttet til det nye domæne. Du bestiller derfor e- mail til domænet. Prisen du betaler om året vil være:

ProduktÅr 1År 2År 3
Domænenavn (.no)70,-70,-70,-
E-mail inkl. 20 e-mail konti55,-55,-55,-
Total125,-125,-125,-
Alle priser er i DKK og gælder for kunder i Danmark. Kunder i Norge skal tilføje 25% moms. Priserne opdateres en gang om måneden baseret på gældende valutakurser.

Eksempel 2: Du vil registrere et .eu-domæne og har ikke allerede din egen hjemmeside. Du bestiller derfor Webhotell Starter. Prisen du betaler om året vil være:

ProduktÅr 1År 2År 3
Domænenavn (.eu)15,-30,-30,-
Webhotel Starter (2 GB)120,-120,-120,-
Total135,-150,-150,-
Alle priser er i DKK og gælder for kunder i Danmark. Kunder i Norge skal tilføje 25% moms. Priserne opdateres en gang om måneden baseret på gældende valutakurser.


Rabatprogram

Har du 5 eller flere domæner hos os, får du automatisk rabat på flere af vores produkter, herunder domæneregistrering, e-mail og webhotel. Rabatten beregnes ud fra, hvor mange domæner der er knyttet til din brugerkonto (dvs. din e-mailadresse), og gælder fra det første domæne. Det er lige meget, hvilken slags tjenester du har på domænerne, eller om domænerne har forskellige ejere, det er antallet af domæner under din brugerkonto på fakturatidspunktet, der afgør, hvor stor rabatten bliver. Rabatsystemet er særligt fordelagtigt for store kunder, der ejer mange domæner, eller forhandlere, der ønsker at videresælge tjenester fra Domæneshop.

Antal domæner
Produkt 1-45-2425-99100-499500+
E-mail (per år)55,-50,-45,-35,-30,-
Webhotel Starter (om måneden)10,-5,-5,-5,-5,-
Webhotel Medium (om måneden)15,-15,-10,-10,-10,-
Webhotel Large (om måneden)25,-25,-20,-15,-15,-
Webhotel Extra Large (om måneden)35,-30,-25,-25,-20,-
Registrere/forny .as455,-445,-430,-420,-410,-
Registrere .cloud45,-45,-45,-45,-45,-
Forny .cloud135,-130,-125,-120,-115,-
Registrere/forny .com90,-85,-85,-80,-80,-
Registrere/forny .de50,-45,-45,-40,-35,-
Registrere/forny .dk60,-60,-60,-60,-60,-
Registrere .email35,-35,-35,-35,-35,-
Forny .email140,-135,-130,-125,-125,-
Registrere .eu15,-15,-15,-15,-15,-
Forny .eu30,-30,-30,-30,-30,-
Registrere/forny .fi90,-85,-85,-80,-80,-
Registrere .info25,-25,-25,-25,-25,-
Forny .info115,-115,-110,-105,-105,-
Registrere/forny .net90,-85,-85,-80,-80,-
Registrere/forny .no70,-65,-65,-60,-60,-
Registrere .online20,-20,-20,-20,-20,-
Forny .online230,-220,-210,-205,-195,-
Registrere/forny .org90,-85,-85,-80,-80,-
Registrere/forny .se115,-115,-110,-105,-105,-
Registrere .shop60,-60,-60,-60,-60,-
Forny .shop230,-220,-210,-205,-195,-
Registrere/forny .uk60,-55,-50,-50,-45,-
Alle priser er i DKK og gælder for kunder i Danmark. Kunder i Norge skal tilføje 25% moms. Priserne opdateres en gang om måneden baseret på gældende valutakurser.

Eksempel: Hvis du allerede har 3 domæner hos os og registrerer 2 nye .no domæner med e-mail, betaler du kun 65,- for hver af domæneregistreringerne og 50,- for hver af e-mail-tjenesterne. Forudsætningen er, at du registrerer de to nye domæner på samme brugerkonto (dvs. e-mailadresse) som de 3, du allerede har. Rabatten udregnes automatisk, og du vil se den nedsatte pris i trin 4 i registreringsprocessen.

© 2022 Domeneshop AS · Om os · Vilkår · Fortrolighedspolitik